ONE PRIZE is an Annual Design and Science Award to Promote Green Design in Cities.
Organized by:
Q&A
MADE IN LOWER EAST SIDE (MiLES) – Co-Founders: Sarah Fathallah, Matthew Goble, Eric Ho, Rick Lam,
Matthew Rouser, Chloe Tseung; Founding Partners:
Architecture Commons, CityAPI, Fourth Arts Block, OpenIDEO;
Advisors: Tamara Greenfield, Ashley Jablow; Special Thanks to: Kristina Drury of
TYTHEdesign.
URBAN FOOD SOURCE – Christine Nasir, Dolores
O’Connor, Courtney Hunt and Amy Maresko. This
competition entry was produced as a part of the C-BIP Studio
at Columbia University GSAPP, Spring 2012. Special thanks
to our classmates for collaboration in sustainable building
element design: Collin Anderson, Justin Fabrikant, Christopher
Geist, Ayesha Husain, Michael Marsh, Mary McConnell,
BumHee Lee, Anh Minh Ngo, Mia Zinni.
RE-PLACE -- design/buildLAB at Virginia Tech School of
Architecture and Design, led by Keith and Marie Zawistowski
and their students Anne Agan, Chris Drudick, Jacob Geffert,
Rachel Gresham, Shannon Hughes, Elizabeth Madden, Ryan
McCloskey, Brett Miller, Elizabeth Roop, Erin Sanchez, Sara
Woolf, Emily Angell, Zachary Britton, Chris Cromer, German
Delgadillo, Cody Ellis, Andrew McLaughlin, Megumi Ezure,
Kyle Lee, Leo Naegele, Ian Shelton, Brent Sikora, Samantha
Stephenson, Taylor Terrill, Tyler Atkins, Lauren Duda, Huy
Duong, Derek Ellison, Katherine Harpst, Margaret Nelson,
Leah Schaffer, Emarie Skelton, and Samantha Yeh.
URBAN TRANSFER – Justin Hui, a B.Arch graduate
from Cornell University's Department of Architecture, is
currently working at Kennedy and Violich Architecture in
Boston.
Parallel Networks
Ali Fard amd Ghazal Jafari, Canada
THREE HONORABLE MENTIONS
Walk On Water (W.O.W.) NYC
RUX Design LLC, USA
Russell Greenberg, Christopher Beardsley, and Joseph Corsi
Enhancement of Estuary and Ecological
System
Cooper Union Institute for Sustainable Design, USA
Arnold Wu, Kevin Bone, Paul Deppe, Joe Levine, Sunnie
Joh, Raye Levine, Al Appleton, and Zulaikha Ayub
Network Urbanism
JDKP, USA
Jeffrey Troutman, Dustin Buck, Kendall Goodman, and Paul
McBride
Team 1019
Nilsson Thuring Architects (NTA), Sweden
Magnus Nilsson, Henrik Thuring
Team 1047
Handel Architects with Rachel Kangas and Abbe Futterman,
USA
Michael Arad, Rachel Kangas, Abbe Futterman, Cristobal
Canas, Amanda Sachs
Team 1048
Thread Collective and TheGreenest.Net, USA
Gita Nandan, Elliott Maltby, Mark Mancuso and Derek Denckla
Team 1052
University of Toronto, Canada
Drew Adams, Fadi Masoud, Karen May, Denise C. Pinto,
Jameson Skaife
Team 1103
AGENCY architecture LLC, USA
Ersela Kripa, Stephen Mueller
FOUR HONORABLE MENTIONS
Team 1029
Reclaiming, USA
Erik Hancock
WINNERS
WINNER
THREE HONORABLE MENTIONS
The competition drew 115 teams and 655 team members from more that 20 countries and five continents.This year's
jury was chaired by the Speaker of New York City Council, Christine Quinn.
2011 was intended to help define the E3NYC and the Blue Network venues. The Clean Tech World Expo E3NYC is
expecting to host 10 million visitors from 5/1/2014 to 10/31/2014. Planning Commission Chair Amanda Burden
said: Water is so important that we need to think of it as the sixth borough.
2010 called upon architects, landscape architects, urban designers, planners, engineers, scientists, artists,
students and insividuals of all backgrounds. The jury chair was Adrian Benepe, Commissioner, NYC
Department of Parks and Recreation
TWO WINNERS
WINNER
I   2010   I    2011   I    2012   I   2013   I   2014   I   WINNERS   I